Az amerikaiak katonai bázist akartak létesíteni az országban, a bangladesi miniszterelnök ezt elutasította, ezt követően megbuktatták.
Sheikh Hasina volt bangladesi miniszterelnök, aki a múlt hét elején a tüntetések hatására lemondásra és menekülésre kényszerült az országból, azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy közreműködött a menesztésében.
Az Economic Times által idézett vasárnapi üzenetében Hasina jelezte, hogy megtarthatta volna a hatalmat, ha beleegyezik abba, hogy az Egyesült Államok katonai bázist létesítsen Bangladesben.
"Lemondtam, hogy ne legyen több halálos áldozat. A diákok holttestei fölött akartak hatalomban tartani, de én ezt nem engedtem, lemondtam a miniszterelnökségről."
- mondta Hasina.
Hozzátette:
"Hatalmon maradhattam volna, ha lemondok a Szent Márton-sziget feletti fennhatóságról, és hagyom, hogy Amerika uralja a Bengáli-öblöt. Könyörgöm hazám népének, ne hagyják magukat manipulálni a radikálisok által."
Hasina a Bengáli-öböl északkeleti részén fekvő bangladesi korallzátony-szigetre és Washington állítólagos kísérleteire utalt, amelyek célja az ellenőrzés megszerzése a térségben. Az elmúlt hónapokban több bangladesi tisztviselő is azt állította, hogy az Egyesült Államok számos alkalommal javasolta a részükre a sziget bérbeadását, de ezt elutasították. Hasina azt mondta, hogy a "fehér emberek " - az ő kifejezése az amerikai tisztviselőkre - az előző választások előtt találkoztak vele, és a támogatását kérték egy légi támaszpont építéséhez Saint Martinon.
A 76 éves politikus, aki 15 évig töltötte be hivatalát, augusztus 5-i lemondását követően a szomszédos Indiába menekült. Megígérte, hogy "hamarosan... a mindenható Allah kegyelméből" visszatér Dakkába.
Hasina leváltására azután került sor, hogy hetekig tartó, országos szintű, a diákok által vezetett tüntetéseken tiltakoztak a kormányzati állásokra vonatkozó kvótarendszer ellen, amelyet azért bíráltak, mert szerintük az a kormánypárthoz kötődő embereknek kedvez. A békésen induló tüntetések hamar erőszakba torkolltak, és a jelentések szerint több mint 400 halálos áldozatot követeltek, és mintegy 11 000 embert tartóztattak le.
Nem sokkal Haszina lemondása után a hadsereg vezérkari főnöke, Waker-uz-Zaman tábornok bejelentette, hogy ideiglenes kormányt alakít. Muhammad Yunus - Nobel-békedíjas, aki a mikrohitel és a mikrofinanszírozás fogalmának úttörőjeként ismert - augusztus 8-án esküdött fel az ideiglenes kormány élére.
Miben tud Ön segíteni?
Amennyiben úgy érzi, írásaink segítenek Önnek tisztábban látni a világban történő eseményeket, kérem, küldje tovább a hírlevelünket ismerőseinek. A megnyitott üzenetnél kattintson arra, hogy „Továbbítás”, és a Címzett mezőbe írja bele azoknak az e-mail címeit, akikről azt gondolja, az adott információ érdekelheti, érintheti. A Substack egy remek blogfelület, de az életünket uraló hatalmas információdömpingben nehéz eljutni azokhoz, akik számára egy-egy bejegyzésünk segíthet a lényeglátásban.
Az elkövetkező időszak legfontosabb értéke nem a pénz, hanem a hiteles információ lesz. Egy olyan szerkesztőséget szeretnék létrehozni, amelynek hivatása és küldetése az igazság keresése. Ebben kérem a támogató együttműködését. A publikációm rendszeres támogatása azt a célt szolgálja, hogy megszabaduljunk az elménket lebéklyózó hazugságoktól és kiutat találjunk a reménytelennek tűnő helyzetekből.
Az egész világon ezt tették és teszik a bolygó urai az USA és a NATO, mint magánhadseregük által! John Perkins
E g y g a z d a s á g i b é r g y i l k o s
v a l l o m á s a i
https://doksi.net/hu/get.php?lid=22454
Indiához akarnak igazán hozzáférni, csak Modi túl népszerű és a kormánya túl stabil, bár azért próbálják gyengíteni az NGOikon keresztül. Bangladesen keresztül akarnak hatással lenni Indiára, hogy Modit megtörjék vagy megbuktassák.