Discussion about this post

User's avatar
Hentes László's avatar

a fekete leves majd akkor jön,ha tömegesen kell leselejtezni az elöregedett szélturbinát és napcellát . az üvegszálas lapátokat egyszerűen elássák az elöregedett napcellákat szintén. a turbina helyén ott marad több száz tonna beton - örökre. egyszer láttam videón egy alapozást 30 méter mély gödör vasbetonnal - itt soha többet nem nő fű sem. aztán egy szép napon elkezdenek oldódni az eltemetett műanyagok,fémgőzölt napcellák fémei belekerülve a talajvízbe - szélturbina 20 év után elöregszik. elfárad a tartóoszlop,lapátok,talán még maga a generátor bírná - de akkorra elavulttá válik. a napcellákra 30 év van addigra bemattul 25-50% teljesítmény csökkenés után kuka vagyis összezúzva elföldelés. aztán van még öngyulladás mindkettőnél: túlpörgő turbina vagy zárlatos cella a konvektorban. olvastam a németeknél hőszivattyús rendszerrel felszerelt új családi házra adnak csak ki engedélyt és a cikk főszereplője telkén nem találtak olyan pontot ahol a vízben lévő földhőt ki lehetne nyerni. bayreuthban a nagybátyám 2002-ig élt és a negyedik emeletre lépcsőn vitte fel a fát a vaskályhába az elektromos fűtés mellé,mert a tulaj nem költött a házra sokat. volt pár gázrobbanás abban az időben a városban. a tulaj saját maga barkácsolt vezetékes gázt az órától az egész házba. szakképesítés,tervrajz nélkül - kókány bt.

Expand full comment
Ida's avatar

https://covidproject.substack.com/p/blackout-on-the-iberian-peninsula

"Eddig a hatóságok egy hirtelen műszaki hibát jelöltek meg a legvalószínűbb okként, bár egyetlen hipotézist sem zártak ki. A legfrissebb dokumentumok azonban azt mutatják, hogy Brüsszel már hetekkel ezelőtt egyoldalú riasztást adott ki, amelyben felszólította az európai polgárokat, hogy készítsenek elő egy „ 72 órás vészkészletet ”, amely hasznos lehet mind egy széles körű áramkimaradás, mind háborús forgatókönyv esetén.

Ursula von der Leyen , az Európai Bizottság elnöke tavaly márciusban egy szokatlan ajánlást tett közzé: „ minden európai állampolgárnak rendelkeznie kell egy alapvető túlélőkészlettel energiavészhelyzet vagy akár fegyveres konfliktus esetére ”. Ezt az üzenetet, amelyet további nyilvános magyarázat nélkül tettek közzé, sokan megelőző intézkedésként értelmezték az ukrajnai háború eszkalálódásából eredő lehetséges következményekkel szemben, beleértve az orosz kibertámadásokat vagy a kritikus infrastruktúra elleni hibrid akciókat.

Ezt a részletet nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ha Brüsszel hónapokkal előre javasolta ezt, vajon egy ilyen kaliberű eseményre számított? És ha igen, miért nem aktiváltak egy fejlettebb védelmi protokollt a félsziget elektromos hálózatán? Miért nem adtak ki külön riasztást a rendszer sebezhetőségeiről? Tudott Brüsszel valamiről, amit a madridi és a lisszaboni kormány nem akart elárulni? Európa egy olyan eseményre számított, amelyet – akár belülről, akár kívülről – terveztek?..."

Expand full comment
4 more comments...

No posts