Kun Bélától Magyar Péterig: hogyan formálja a múlt a jövőnket?
Ha egy közösség elveszíti az emlékezetét, akkor megszűnik az önvédelmi képessége is.
A mai folyamatok sok szempontból kísértetiesen emlékeztetnek arra az időszakra, amely 1918–1919-ben Magyarországot a káosz, majd a bolsevik diktatúra felé sodorta.
Sokan úgy tekintenek a történelemre, mint egy lezárt korszakra. Mintha a múlt valami poros könyvtár mélyén heverne, és semmiféle kapcsolata nem lenne a jelenünkkel és a jövőnkkel. Pedig éppen az ellenkezője igaz. A történelem nem mögöttünk van. Benne élünk.
Erről beszélgettünk Pataki Tamással az Ultrahang Történelem legutóbbi adásában is.
A beszélgetés apropóját egy aktuális vita adta. A Karmelita kolostor jövőjéről szóló ötletelések, amelyekben egyesek gyermekotthont, szociális intézményt vagy éppen kávézót látnának a miniszterelnökség jelenlegi épületében. Sokan talán nem értik, miért váltanak ki ezek a felvetések olyan erős reakciókat. Hiszen a kérdés valójában nem is az épületről szól.
A történelem egyik legfontosabb tanulsága, hogy minden rendszerellenes, államellenes vagy forradalmi mozgalom először a szimbólumokat támadja meg. Nem azért, mert azok önmagukban jelentenék a problémát, hanem mert a szimbólumok hordozzák a közösség emlékezetét. Aki a jelképeket kiforgatja eredeti jelentésükből, az valójában a múlt és a jelen közötti kapcsolatot akarja felszámolni.
Ez nem új jelenség. A nagy francia forradalom idején ugyanígy tették nevetség tárgyává a vallást, a monarchiát és a régi rend intézményeit. A bolsevikok ugyanígy foglalták el a kastélyokat, kolostorokat és középületeket. A cél minden esetben ugyanaz volt: megszüntetni a folytonosságot, eltörölni az emlékezetet, és új identitást kényszeríteni a társadalomra.
A beszélgetés során azért jutottunk el a jelenből a múltba, mert a mai folyamatok sok szempontból kísértetiesen emlékeztetnek arra az időszakra, amely 1918–1919-ben Magyarországot a káosz, majd a bolsevik diktatúra felé sodorta. Akkor is megjelent egy olyan szellemi közeg, amely elveszítette kapcsolatát saját hagyományaival. Akkor is jelen volt egy olyan értelmiségi réteg, amely képtelen volt felismerni a veszélyeket. És akkor is jelen volt az a bénultság, amelynek következtében egy jól szervezett kisebbség képes volt uralma alá hajtani egy egész országot.
A legfájdalmasabb kérdés azonban talán nem is az, hogy mi történt akkor, hanem az, hogy miért nem tanultunk belőle.
Miért van az, hogy ma egy felújított történelmi épület láttán emberek tömegei azt sem tudják, mit látnak? Miért vált természetessé, hogy nemzeti jelképeink jelentése lassan elhalványul? Miért nő fel egy olyan generáció, amelynek jelentős része történelmi tudat, világkép és hosszú távú célok nélkül keresi a helyét a világban? A történelem ismeretének hiánya ugyanis nem egyszerű műveltségi probléma. Sokkal inkább civilizációs kérdés.
Ha egy közösség elveszíti az emlékezetét, akkor megszűnik az önvédelmi képessége is.
A beszélgetés legfontosabb része az volt, amikor a Tanácsköztársaság időszakáról kezdtünk beszélni.

Az elmúlt években a Kárpátia Stúdióban tudatos munkával próbáltuk előásni azokat a memoárokat, naplókat és visszaemlékezéseket, amelyeket a kommunista korszak gyakorlatilag eltüntetett a magyar emlékezetből. Katonák, papok, állami vezetők, civilek és szemtanúk beszámolói kerültek ismét az olvasók elé. Olyan emberek vallomásai, akik testközelből látták, hogyan omlik össze egy ország, miként válik úrrá a káosz, és hogyan veszi át a hatalmat egy fanatikus kisebbség.
Ezek a könyvek nem pusztán történelmi dokumentumok, hanem figyelmeztetések. Azt mutatják meg, hogy a történelem nagy tragédiái soha nem egyik napról a másikra következnek be. Mindig hosszú szellemi előkészítés előzi meg őket. Mindig ott vannak a jelek, és a mintázatok ugyanazok. Mindig vannak emberek, akik figyelmeztetnek. És mindig vannak olyanok is, akik nem akarnak hallani róluk.
Erről szólt ez a beszélgetés: történelemről, emlékezetről, a szimbólumok jelentőségéről, kulturális önvédelemről, a politikai rendszerek önfelszámoló mechanizmusairól. És arról, hogy mi történik egy nemzettel, amikor elveszíti a kapcsolatot saját múltjával.
A teljes beszélgetés az alábbi videóban tekinthető meg:
Tanácsköztársaság - kezdőknek és haladóknak
Sokan joggal érzik azt, hogy ezek az átkozmetikázott lidércek megint kiszabadultak a barlangjaikból, és a normalitás teljes felszámolására törnek.
A választás valódi tétje: nem a hatalomváltás, hanem a tudatállapot
Minden választás előtt ugyanaz a történet ismétlődik meg. Új arcok érkeznek, régi arcok tűnnek fel új jelmezekben, jelszavak születnek, remények és félelmek ütköznek egymással. A politikai élet szereplői azt szeretnék elhitetni velünk, hogy a jövő sorsa egyetlen szavazólapon dől el.
Rendkívüli hír! A Titkos Elit hálózatrendszerében nevelkedett Orbán Anita külügyminiszter (+videó)
Hírszerzési körök, nemzetbiztonsági szakértők, a globális elitet kiképző alapítványok szerepelnek a magyar miniszterelnök-helyettes önéletrajzában.
Hogyan és miért jutott uralomra Magyar Péter világa?
Ma nem a tömeggel szemben kell küzdeni, hanem az a legnagyobb kihívás, hogy megtalálják egymást a gondolkodó emberek, és megőrizzék a tiszta tudatukat.
Hogyan tudjuk védeni a tudatunkat a manipulációk ellen?
A jövő legnehezebb kihívása abban rejlik majd, hogy az ember nem képes megkülönböztetni az igazságot a hazugságtól.
Ezek ugyanazok! – Miért jöttek vissza a rombolás hiénái?
2019-ben Magyarország összes megyei napilapja központi szerkesztőségének főszerkesztőjeként Kelet-Közép Európa legnagyobb médiavállalkozásának egyik legbefolyásosabb, legismertebb személyisége voltam. A Kinek a kulturális diktatúrája? című cikksorozatom
Közösségi média felületeim a Substack-en túl:
YouTube: https://youtube.com/@szakacsarpadcom
Instagram: https://instagram.com/szakacsarpadcom
TikTok: https://tiktok.com/@szakacsarpadcom
Telegram: https://t.me/szakacsarpadcom
Twitter / X: https://x.com/szakacsarpadcom
Miben tud Ön segíteni?
Amennyiben úgy érzi, írásaink segítenek Önnek tisztábban látni a világban történő eseményeket, kérem, küldje tovább a hírlevelünket ismerőseinek. A megnyitott üzenetnél kattintson arra, hogy “Továbbítás”, és a Címzett mezőbe írja bele azoknak az e-mail címeit, akikről azt gondolja, az adott információ érdekelheti, érintheti. A Substack egy remek blogfelület, de az életünket uraló hatalmas információdömpingben nehéz eljutni azokhoz, akik számára egy-egy bejegyzésünk segíthet a lényeglátásban.
Az elkövetkező időszak legfontosabb értéke nem a pénz, hanem a hiteles információ lesz. Egy olyan szerkesztőséget szeretnék létrehozni, amelynek hivatása és küldetése az igazság keresése. Ebben kérem a támogató együttműködését. A publikációm rendszeres támogatása azt a célt szolgálja, hogy megszabaduljunk az elménket lebéklyózó hazugságoktól és kiutat találjunk a reménytelennek tűnő helyzetekből.












Ha valóban szeretnénk választ kapni, illetve tanulni a történelmünkből - amelyet nem mellesleg ugyanazok az erők hamisítottak meg -, akkor talán vissza kellene mennünk Vajkig, aki az erőszakos térítésével az addigi Isten hítünket egy hamis rabszolgavallásba kényszerítette, kiirtva népünk legjobbjait, és aki ehhez idegeneket használt fel ellenük! Akiknek azután földeket, címeket adományozott "munkagépekkel", népünk nekik robotoló tagjaival! Onnantól pedig lehúzták a wc-t, és egyre mélyebbre kerülünk az ülepítőbe... Az utána jövő királyok se voltak jobbak a magyarság egésze számára - lásd az Aranybullánk szövegeit, azok az erők már akkor is pusztították a magyart-. Maradtak az idegen urak, hercegek, grófok, bárók, a többiek pedig dolgoztak rájuk és a királyra, "egyházra"... Vitték a nép fiait lányait idegen országokba eladni rabszolgának, sanszosan királyi engedéllyel.
Jöttek a tatárok, törökök, akik szintén nem az uralkodókat pusztították, hanem a népünket, míg emezek üzleteltek velük. Nem egy királyunk, vagy hadvezérünk "balesetbeni" halálánál ugyanannak a fajtának a képviselője volt az egyetlen szemtanú... Aztán így ment ez végig... Közben idegen uralkodóház is lett a fejünk felett, akiktől nem volt érdekük a "mi nemességünknek" megszabadulni. Viszont azok emezekkel együtt mindig a magyar nép ellen voltak, idetelepítettek idegen nemzeteket, akik miatt a magyar földönfutóknak milliószám kellett kivándorolniuk a megélhetésükért... Utána pedig jöttek azok, akiknek az volt a parancsuk, hogy "kommunizmust" csináljanak... Csakhogy addigra a magyar nép addig is sokat dolgozó, de mégis nyomorban élő többsége rájött arra, hogy "mindegy ki uralkodik, a szegény embereknek soha nem lesz jobb", és emiatt - és egyéb addigi megfogalmazott tapasztalataik, és a számukra tiltott fegyverhasználat ( illetve már a birtoklása is büncselekménynek minősült) miatt -nem igazán tudtak, vagy akartak ellenállni. Utána pedig már átvették a hatalmat azok az idetelepített idegenek, és ezzel végleg felszámolták a nemzetet... Szóval mikor szűnt meg az önvédelemre való képességünk?
El kellene vetni már végre ezt a jobb- és baloldali felosztást (de még a nemzeti vs. globalistát is), mert ezek hamis narratíva szerinti mesterséges törésvonalak. Szívem szerint én totál aljas hazug marxistákra, és jóindulatú kevésbé hazug marxistákra osztanám fel a politikai pártokat, és magukat a politikusokat is ;-)